Lublin, położony na wzgórzach, posiada wspaniałe walory widokowe. Unikalna architektura wpisana w staromiejskie zabudowania nadaje miastu niepowtarzalny klimat. Oto kilka propozycji miejsc, z których uchwycisz wspaniałą panoramę miasta. Stąd widać najlepiej!

Wieża Trynitarska. Okazała wieża była kiedyś niepozorną furtą w zabudowaniach przylegającego do murów miejskich kolegium jezuickiego. Dopiero po przebudowie w 1819 r. według projektu Antonio Corazziego, 60-metrowa wieża zaczęła dumnie górować nad miastem. We wnętrzu mieści się Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Sakralnej, gromadzące kolekcję pochodzącej z terenu Lubelszczyzny rzeźby sakralnej oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Ostatnie piętro to taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina. Aby się tam dostać trzeba pokonać aż 207 schodków. Zdecydowanie warto.

Wieża zamkowa. Romańska wieża jest najstarszą budowlą na Wzgórzu Zamkowym. Została wzniesiona w 2. poł. XIII w. z kamienia i cegły. Wieża ma wysokość ok. 20 m, a grubość jej murów w przyziemiu dochodzi do 4 m. Najwyższą kondygnację oświetla biforium - charakterystyczny dla budowli romańskich otwór okienny podzielony na dwie części kamienną kolumienką. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, ze wspaniałym widokiem na Stare Miasto i okolicę.

Taras widokowy Centrum Spotkania Kultur. Imponujący, nowoczesny gmach CSK został zaprojektowany przez wybitnego lubelskiego architekta Bolesława Stelmacha. Industrialną aranżację wieńczą zielone tarasy, porośnięte typowymi dla Lubelszczyzny roślinami oraz Miejska Pasieka Artystyczna. Przemierzając przeszklony podniebny korytarz, macie okazję spojrzeć na miasto z góry. Wow! (Nie zapomnijcie o selfie).

Wzgórze Czwartek. To jedno z najdawniejszych przedmieść Lublina. Nazwa pochodzi od dnia odbywających się tu dawniej cotygodniowych targów. Miejscowy kościół pw. św. Mikołaja, został wybudowany w 1. poł. XVI w., na skarpie ponad doliną rzeki Czechówki. W 1. poł. XVII w., świątynia została przebudowana w typie renesansu lubelskiego. Rozległa panorama miasta z tego miejsca robi wrażenie - szczególnie wcześnie rano, gdy Lublin budzi się do życia.

Dach Vivo. Po wyczerpujących zakupach pora odetchnąć. W tym celu należy wybrać się na dach centrum handlowego Vivo. Znajdziecie tam zieloną oazę w centrum miejskiej dżungli. Spacerowe alejki, różnorodna roślinność, ławeczki, plac zabaw i świetny widok na Zamek Lubelski oraz część Starego Miasta z zespołem kościelno-klasztornym oo. dominikanów. Czy potrzeba dodatkowej zachęty?

Plac Po Farze. Jeżeli szukasz miejsca z dobrym widokiem na Zamek Lubelski, to dobrze trafiłeś. Nazwa placu nawiązuje do faktu, iż przez kilkaset lat stał tutaj kościół pw. św. Michała Archanioła. Był to pierwszy parafialny kościół w mieście, więc nazywano go Farą. Kościół zbudowano prawdopodobnie w XIII wieku. Według podań został wzniesiony przez księcia Leszka Czarnego jako wotum po wygranej bitwie z Jadźwingami. 

Ścieżka pieszo-rowerowa nad Bystrzycą. „Lublin nad łąką przysiadł. Sam był – i cisza.” – tak pisał w „Poemacie o mieście Lublinie” Józef Czechowicz. Jesteśmy niemal pewni, że do napisania tych słów, wybitnego poetę zainspirował spacer wzdłuż Bystrzycy, na wysokości obecnej dzielnicy Tatary, we wschodniej części miasta. Wam także polecamy taki spacer, lub wycieczkę rowerową. Stąd widać Lublin jak na dłoni.

Podwórko przy ul. Jezuickiej. Najbardziej znany widok miasta Lublina pochodzi z dzieła Brauna i Hogenberga pt. "Civitates orbis terrarum", wydanego w 1618 r. w Kolonii. Widok przedstawia miasto z czasów „złotego wieku”, czyli z przełomu XVI i XVII w. Na jednym z podwórek ulicy Jezuickiej 1, tuż przy Bramie Krakowskiej powstał okazały mural prezentujący wspomniany widok.