01 Lublin zwiedzanieWitaj w Lublinie. Stolica województwa lubelskiego jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce, docenionym jako Polska Marka Turystyczna. Historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny Lublina, jednego z najstarszych polskich miast, został uhonorowany tytułem Pomnika Historii. Wielokulturową, ponad 700-letnią historię miasta potwierdzają liczne zabytki. Do najcenniejszych należy Kaplica Trójcy Świętej na wzgórzu zamkowym, której ściany pokrywają XV-wieczne rusko-bizantyjskie malowidła. To niezwykłe miejsce, podobnie jak mury Bazyliki oo. Dominikanów pamięta wydarzenia zawarcia Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku. Obiekty wyróżniono Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Dobrze zachowane Stare Miasto z głównie renesansową zabudową zawierającą ślady gotyku, baroku i klasycyzmu potrafi oczarować niejednego turystę.

Odbywające się cyklicznie festiwale podkreślają atmosferę otwartości, szacunku do kultury i potrzeby dzielenia się nowoczesnym podejściem do tradycji. Noc Kultury, Inne Brzmienia, Open City, Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński, Europejski Festiwal Smaku oraz Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody zmieniają miasto w przestrzeń artystycznej aktywności. Zarówno mieszkańcy jak i turyści doceniają ofertę licznych muzeów, galerii sztuki współczesnej, teatrów, filharmonii i instytucji, które tak jak Centrum Spotkania Kultur prezentują dokonania światowej sławy artystów. Sprawdź co się wydarzy w 2022 roku, klikając tutaj: Lubelskie 2022 | Wydarzenia, imprezy, festiwale.

05 Lublin zwiedzanieHistoria miasta od XV wieku jest związana ze społecznością żydowską. Stosunkowo nieliczne, aczkolwiek okazałe i ważne, obiekty związane z kulturą Żydów, tj. Jesziwas Chachmej i zabytkowy cmentarz, dotyczące Holokaustu Państwowe Muzeum na Majdanku przyciągają odwiedzających z całego świata. Kultywowaniem pamięci o tej części historii miasta i regionu zajmuje się miejska instytucja Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. Obecność narodowości żydowskiej została zaznaczona również w jednym z największych skansenów na wolnym powietrzu w Polsce, Muzeum Wsi Lubelskiej, w części zatytułowanej: Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej z lat 30-tych XX w. Obszar muzeum podzielony jest na 7 sektorów: Wyżynę Lubelską, Roztocze, Powiśle, Polesie, Podlasie, Zespół Dworski i Miasteczko. Udostępnia zbiory architektury drewnianej, murowanej oraz pamiątki etnograficzne, których historia sięga nawet XVII wieku. Odwiedzający mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach prezentujących pracę, kulturę, zwyczaje oraz kuchnię zamieszkujących na terenach dawnej Lubelszczyzny ludzi.

Najsłynniejszą lubelską przekąską jest cebularz. To okrągły, pachnący i chrupiący placek pszenny, posypany cebulą oraz makiem. Przed wojną wypiekali je lubelscy Żydzi. Cebularze można kupić w niemal wszystkich sklepach spożywczych w Lublinie. My polecamy zajrzeć do piekarni zlokalizowanych w pobliżu Starego Miasta.

Miasto jest doskonałą bazą wypadową do takich miejsc takich jak Kazimierz Dolny, NałęczówZamość, Roztocze, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie oraz wielu innych ciekawych zakątków województwa lubelskiego.

 

 

W Lublinie mieszka około 340 tys. osób co daje miastu dziewiąte miejsce w Polsce. Powierzchnia Lublina wynosi 147 km².

Poznaj historię Lublina, zaglądając do przygotowanego przez nas kalendarium

 

Wydarzenia w Lublinie:

Noc Kultury (czerwiec/lipiec)
Inne Brzmienia (czerwiec)
Sezon Lublin (maj - wrzesień)
Carnaval Sztukmistrzów (lipiec)
Jarmark Jagielloński (sierpień)
Europejski Festiwal Smaku (wrzesień)
Konfrontacje Teatralne (październik)
Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca (listopad)
Lubelski Festiwal Filmowy (listopad)
Festiwal Bożego Narodzenia (grudzień)

 

znak dziedzictwa europejskiego f0a0203ef71f8fa30a19ebb098a79582

polskie marki turystyczne logo 540