Spaceruj klimatycznymi uliczkami Starego Miasta, odkryj ślady wielokulturowej historii i tajemnicze opowieści, posmakuj doskonałej regionalnej kuchni. Weekend w Lublinie możesz spędzić na wiele sposobów i każdy będzie wspaniały! Co powiesz na taki scenariusz?

 

Piątek

Lublin od wieków zamieszkiwany był przez przedstawicieli różnych narodowości i religii. Liczną grupę stanowili Żydzi. Miasto nazywano nawet Jerozolimą Królestwa Polskiego. Stąd pochodził także Jasza Mazur, czyli bohater powieści "Sztukmistrz z Lublina" noblisty I. B. Singera. Piątek, tuż przed szabatem, to idealny moment na odwiedzenie kilku miejsc związanych z historią lubelskich Żydów.

W budynku dawnej Jeszywas Chachmej Lublin mieści się Hotel Ilan****, synagoga oraz Muzeum Historii Jesziwy Mędrców Lublina, poświęcone najsłynniejszej przedwojennej szkole rabinackiej na świecie. W recepcji hotelu można otrzymać klucze do furt dwóch żydowskich cmentarzy, które znajdują się w pobliżu.

Czas na przekąskę i kawę. Na Starym Mieście znajdziesz wiele klimatycznych lokali. Koniecznie spróbuj pysznego, chrupiącego cebularza lubelskiego, którego kiedyś wypiekali lubelscy Żydzi. Aby poznać jego historię zajrzyj do Regionalnego Muzeum Cebularza (wymagana rezerwacja).

Ważnym punktem zwiedzania jest Państwowe Muzeum na Majdanku. Niemiecki obóz koncentracyjny funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r. Wstęp na teren Muzeum jest bezpłatny.

W Bramie Grodzkiej, zwanej kiedyś "Żydowską" zobaczysz ciekawą wystawę Lublin. Pamięć Miejsca, poświęconą przedwojennemu miastu. Administratorem jest Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN.

Wieczorem koniecznie skosztuj czulentu i innych potraw szabatowych w jednej z żydowskich restauracji - The Olive lub Mandragora. Lechaim! Na zdrowie!

*Możesz skorzystać z naszej bezpłatnej aplikacji Audioprzewodnik Lublin Stare Miasto, na której znajduje się Szlak Pamięci Żydów Lublina.

 

 
cof_vivid

Sobota

Skąd wzięła się nazwa Kozi Gród? Jak podaje legenda, w 1317 roku, kiedy Lublin otrzymał prawa miejskie w herbie umieszczono… kozę, która według podań uratowała gród przed głodem po najeździe tatarskim.

Doskonale zachowane Stare Miasto zachwyci Cię swym położeniem i układem średniowiecznych ulic. Na początek udaj się na taras widokowy zlokalizowany na XIII-wiecznej wieży zamkowej. Stąd rozpościera się przepiękny widok na miasto. Piękna fotka do kolekcji i czas na spotkanie ze sztuką i historią w Muzeum Narodowym na Zamku Lubelskim. Tutejsza Kaplica Trójcy Świętej jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie

Idąc stromą ulicą Grodzką napotkasz zrekonstruowane fundamenty dawnej fary. Wieża tego kościoła miała ponad 60 metrów! W połowie XIX-wieku świątynia została rozebrana. O jej wyglądzie przypomina makieta z brązu. Stąd już tylko dwa kroki do kompleksu kościelno-klasztornego oo. Dominikanów. Czy wiesz że przez wieki znajdowały się tutaj jedne z największych na świecie relikwii Krzyża Świętego? Jaka jest ich historia i co się z nimi stało? Dowiesz się podczas zwiedzania obiektu.

Archikatedra Lubelska zachwyci Cię XVI wieczną iluzjonistyczną polichromią, okazałym barokowym ołtarzem, wspaniałym skarbcem i akustyczną kaplicą – musisz sprawdzić jej magiczne właściwości na własne… uszy. 

Przechodzimy przez bramę w Wieży Trynitarskiej na Stare Miasto. We wnętrzu mieści się Muzeum Archidiecezji Lubelskiej. Ostatnie piętro to taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina. Aby się tam dostać trzeba pokonać aż 207 schodków. Znajdujący się na szczycie kogucik zapieje, gdy przez przejście w wieży przejdzie kobieta wierna swojemu mężczyźnie (albo odwrotnie). A może to tylko legenda? Skoro o legendach, tuż za wieżą znajduje się kamień nieszczęścia, którego lepiej nie dotykać. Z łatwością go odnajdziesz - został specjalnie oznakowany.

Nowy Jork ma Statuę Wolności, Paryż Wieżę Eiffla, Berlin Bramę Brandenburską a Lublin Bramę Krakowską. Architektoniczny symbol Lublina jest naprawdę imponujący. O zegarze bramowym pisano nawet poezje: "Wszędzie częstokroć mylą się zegarze, lecz te w Lublinie najpewniejsze łgarze". W jej wnętrzu mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina (w celu uzyskania aktualnych informacji o dostępności prosimy kontaktować się bezpośrednio z instytucją).

Pora zajrzeć co znajduje się pod miastem. W zabytkowych Podziemiach Browaru Perła poznasz bogatą historię, tradycje oraz tajniki produkcji lubelskiego złotego trunku (wymagana rezerwacja).

Spacer Krakowskim Przedmieściem, czyli popularnym deptakiem, zaprowadzi Cię na plac Litewski, gdzie podczas obrad sejmu w 1569 roku, obozowała delegacja litewska. Sejm zakończył się uchwaleniem słynnej Unii Lubelskiej. Obiekty historyczne w Lublinie, związane z tym wyjątkowym wydarzeniem wyróżniono Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Są to: Kaplica Trójcy Świętej, bazylika oo. dominikanów oraz pomnik Unii Lubelskiej.

Sobotnie zwiedzanie można zakończyć w nowoczesnym budynku Centrum Spotkania Kultur, gdzie zobaczysz wiele interesujących wystaw sztuki, odwiedzisz pasiekę miejską oraz pospacerujesz szklanymi korytarzami znajdującymi się na dachu. Takiego zdjęcia na Fejsie wszyscy będą Ci zazdrościć!

 

 

30 Lublin

Niedziela

W niedzielę proponujemy uciec nieco od zgiełku miasta. Na początek odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej. To jeden z najpiękniejszych i największych skansenów w Polsce, położony na porośniętych zielenią lessowych wzgórzach, wśród których wijąca rzeka doprowadza swe wody do okazałego stawu. Wiejska zabudowa, młyn, dwór a także fragment przedwojennego prowincjonalnego miasteczka, przeniosą Cię do dawnych lat. Muzeum było planem zdjęciowym do wielu filmów, wśród których można wymienić takie tytuły jak „Wołyń”, „Bitwa Warszawska 1920” czy „Wojenne dziewczyny”.

Znajdujący się niemal naprzeciwko Ogród Botaniczny UMCS to kolejne miejsce stworzone do rodzinnych i towarzyskich spacerów wśród pięknej przyrody. Z uwagi na sprzyjający mikroklimat, dawniej planowano założenie w tym miejscu uzdrowiska. Na terenie Ogrodu znajduje się dworek, który należał kiedyś do rodziny Tadeusza Kościuszki.

Na koniec polecamy udać się nad… lubelskie morze. Tak nieraz Lublinianie nazywają położony w południowej części miasta Zalew Zemborzycki. To bardzo chętnie odwiedzane miejsce szczególnie przez rowerzystów, spacerowiczów i… zakochanych. Również tych w Lublinie!

 

 

Wizytę rozpocznij w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy Krakowskim Przedmieściu 6. Otrzymasz informację o mieście i regionie, bezpłatny plan Lublina i kupisz pamiątkę z podróży. Możesz także skorzystać z wypożyczalni rowerów, przechowalni bagażu oraz audioprzewodników w pięciu wersjach językowych. Zapraszamy 7 dni w tygodniu, od kwietnia do września w godz. 9.00 - 19.00 lub od października do marca w godz. 9.00-17.00

Życzymy Ci miłego pobytu!