Zabudowania należące do Browaru Perła to miejsce, które obecnie jest niezwykle popularne i chętnie odwiedzane przez mieszkańców Lublina i turystów. Mieści się tam ceniony bar Perłowa, w lecie funkcjonuje letnie kino i klub Radość a na błoniach odbywają się koncerty plenerowe. Ponadto w części budynków urządzono Apartamenty Browar Perła. W Browarze funkcjonuje też podziemna trasa turystyczna, gdzie zwiedzający mogą poznać zarówno historię obiektu jak też tajniki procesu produkcji piwa. Zwiedzanie jest zakończone degustacją piwa Perła.

Reformaci (odłam franciszkanów) zostali sprowadzeni do Lublina przez Mariannę Bogucką i Helenę Sapieżynę, które przekazały na cele klasztorne posiadłość na Żmigrodzie. W latach 1663–1674 powstał tam kościół i klasztor ufundowane przez Mikołaja Bieganowskiego oraz piękny ogród. 

Na początku XIX w. klasztor przekazano bonifratrom, a reformatów rozproszono po innych miastach (m.in. Chełmie, Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym). Grupa, która przeniosła się do Kazimierza, zabrała ze sobą całe ruchome wyposażenie kościoła. W 1838 r. bonifratrzy także opuścili klasztor. Budynek został zagospodarowany przez wojsko i ubogą ludność Lublina, a ogród przeznaczono do publicznego użytku (co doprowadziło do jego zniszczenia). 

W 1844 r. budynki poreformackie kupił przemysłowiec Karol Rudolf Vetter, przebudował je i przekształcił na browar. W rękach rodziny Vetterów pozostał on do 1927 r., kolejnym właścicielem został Tadeusz Karszo-Siedecki. Po drugiej wojnie światowej browar został przejęty przez Skarb Państwa i wszedł w skład Lubelskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych, z których wykształciła się firma Perła - Browary Lubelskie S.A..

Więcej informacji na perla.pl/atrakcje/podziemia-browaru/.