Szukasz pomysłów na zwiedzanie Lublina w czasie, gdy muzea i galerie są nieczynne? Przychodzimy z podpowiedzią, jak odkrywać uroki miasta, wykorzystując dostepne możliwości. Na pewno nie będziesz się nudzić! Oto kilka propozycji:

 

1. Zajrzyj do Informacji Turystycznej

Lublin informacja turystyczna LOITiK

Podczas spaceru lubelskim deptakiem odwiedź Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Krakowskie Przedmieście 6). Pomożemy Ci zaplanować zwiedzanie, otrzymasz bezpłatne materiały promocyjne, a przy okazji zakupisz magnesy, widokówki, mapy, a nawet lubelskie produkty tradycyjne, takie jak sękacz, pralina z Lublina czy oranżada z Kąkolewnicy. Ośrodek oferuje przechowalnię bagażu, dostęp do komputera z Internetem czy wypożyczalnię rowerów. Zapraszamy codziennie od 9.00.

2.  Skorzystaj z audioprzewodnika z formie aplikacji

aplikacja lublin stare miasto

Bezpłatna Aplikacja Lublin Stare Miasto zabierze Cię na interesującą wycieczkę po Starym Mieście i ścisłym centrum. Poznasz najważniejsze fakty o otaczających Cię zabytkach oraz ciekawostki dotyczące historii miasta. Przejście Szlaku Staromiejskiego trwa około godzinę i rozpoczyna się przy siedzibie LOITiK (ul. Krakowskie Przedmieście 6).

3. Spaceruj miejskimi szlakami turystycznymi

Lublin szlaki turystyczne

Jeśli spacer po Starym Mieście zaostrzy Twój apetyt na więcej, czekają na Ciebie szlaki miejskie, takie jak: Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej, Szlak Znanych Lublinian, Szlak Wielokulturowy, Szlak Pamięci Żydów Lubelskich, Szlak Zabytków Architektury czy Szlak Renesansu Lubelskiego. Najciekawsze miejsca na szlakach są oznakowane w przestrzeni miejskiej specjalnymi tablicami. W Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej otrzymasz plany z ich przebiegiem. Możesz też skorzystać z powyższych linków.

4. Powiedz światu: I love Lublin!

bsh_soft

Jesteśmy przekonani, że Lublin skradnie Twoje serce. Jeśli tak się stanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić sobie zdjęcie z napisem
I love Lublin, znajdującym się na placu Litewskim. Będzie to wspaniała pamiątka pobytu w Kozim Grodzie. Jeśli fotografowanie jest Twoją pasją, poznaj najbardziej instagramowe miejsca w Lublinie. 

5. Zjedz cebularza

cebularz lubelski

Okrągły, pachnący i chrupiący. Taki właśnie jest cebularz. Placek pszenny, posypany cebulą oraz makiem, przed wojną wypiekali lubelscy Żydzi. Przysmak widniejący na liście produktów tradycyjnych województwa lubelskiego najlepiej kupić w piekarniach zlokalizowanych w pobliżu Starego Miasta. Smacznego!

 6. Pospaceruj po Ogrodzie Saskim i zobacz Galerię Saską

Ogrod Saski Lublin

Po odwiedzeniu Starego Miasto warto udać się na przechadzkę do najstarszego parku miejskiego w Lublinie, czyli Ogrodu Saskiego, założonego w 1837 r. Projektantem ogrodu był inżynier gubernialny Feliks Łodzia-Bieczyński, którego wspierał Piotr Vernier, ogrodnik książąt Czartoryskich. Na 13 hektarach znajdziesz wiele pięknych zakątków. Spotkasz tam również pawie, zamieszkujące specjalną wolierę. Spacerując wzdłuż ogrodzenia zewnętrznego parku, zobaczysz ciekawe prace w plenerowej Galerii Saskiej. 

7. Poznaj lubelski street art

murale lublin

Przemieszczanie się ulicami Lublina może przybrać formę poszukiwania sztuki ulicznej, która jest obecna niemal na każdym kroku. W ścisłym centrum znajdziesz ponad 20 murali o różnej tematyce. Zobaczysz m.in. lubelski trolejbus, panoramę dawnego Lublina czy fragment "Poematu o mieście Lublinie" Józefa Czechowicza. Koniecznie zabierz wygodne buty!
 

8. Podziwiaj panoramę Starego Miasta ze Wzgórza Czwartek

panorama lublin

Jedno z najwcześniej zasiedlonych przedmieść Lublina, którego nazwa związana jest z odbywającymi się tam targami. Na skarpie ponad doliną rzeki Czechówki, prawdopodobnie jeszcze w X w. powstał drewniany kościół pw. św. Mikołaja. W 1. poł XVII w. przebudowano go w stylu renesansu lubelskiego. Ze Wzgórza Czwartek roztacza się zapierający w piersiach widok na panoramę miasta. Fotografia pani Patrycji Maczyńskiej jest na to najlepszym dowodem.

 

9. Odpocznij nad Zalewem Zemborzyckim

sdr_soft

Na trochę dłuższą wycieczkę polecamy „lubelskie morze”, czyli Zalew Zemborzycki zasilany przez rzekę Bystrzyca. Znajdziesz tam przyjemne, zielone miejsca do odpoczynku. Spaceruj wzdłuż linii brzegowej lub wybierz się na przejażdżkę rowerową trasą dookoła zbiornika. Z centrum Lublina nad zalew dojedziesz także na dwóch kółkach - specjalną ścieżką, biegnącą wzdłuż Bystrzycy. 

10. Wybierz #KierunekLubelskie!

sdr_vivid

Ścieżki przyrodnicze w Poleskim i Roztoczańskim Parku Narodowym, spotkanie z konikami polskimi, kajakowa przygoda na rzece Bug, nocne zwiedzanie Kazimierza Dolnego i wiele innych ciekawych propozycji znajdziesz tutaj: 10 pomysłów na Lubelskie | zwiedzanie Lubelskiego.