Ulica Krakowskie Przedmieście to najbardziej reprezentacyjna ulica Śródmieścia. Odcinek od strony Placu Króla Władysława Łokietka do Placu Litewskiego to tzw. Deptak, czyli część przaznaczona tylko dla pieszych (nie można wjeżdżać rowerami!). Jest to niezwykle popularne miejsce wśród mieszkańców Lublina i turystów. Znajdują się tam liczne restauracje, kawiarnie i kluby.

Większość kamienic na Krakowskim Przedmieściu została wybudowana w XVII i XVIII wieku. Niektóre z nich mają naprawdę ciekawą historię.

Pod numerem 2 znajduje się kamienica, której właścicielem był niegdyś Jan Mincel, kupiec. Mincel w kamienicy prowadził sklep korzenny. Mieszkający w tym samym czasie w Lublinie Bolesław Prus, uwiecznił Mincla w słynnej powieści Lalka.

Mieszcząca się pod numerem 8, Kamienica Chmielewskich, niezmiennie kojarzy się lublinianom ze słynną kawiarnią funkcjonującą od lat w tym miejscu. Warto też wspomnieć, że w tym miejscu stał kiedyś dom należący do Mikołaja Reja.

Jednym z właścicieli kamienicy pod numerem 25 był Stanisław Magierski, farmaceuta, muzyk, fotografik i żołnierz Armii Krajowej. Był autorem znanej pieśni partyzanckiej: Kołysanki leśnej, rozpoczynającej się słowami: Dziś do Ciebie przyjść nie mogę...

W kamienicy numer 36 urodził się Tadeusz Gałecki (pseudonim Andrzej Strug), pisarz. Jego najbardziej znane powieści to: Żółty krzyż, Świdry, Dzieje jednego pocisku.

W narożnej kamienicy numer 27, na przełomie XIX i XX wieku mieściła się wytworna cukiernia i kawiarnia Semadeni. Po II wojnie światowej, lokal został upaństwowiony i działał pod nazwą Regionalna.

Na rogu ulic Krakowskie Przedmieście i Kapucńskiej stał okazały gmach, w którym mieścił się Hotel Victoria, zniszczony podczas niemieckiego nalotu we wrześniu 1939 roku.

W zbudowanym w drugiej połowie XVIII wieku Pałacu Morskich (pod numerem 62) przyszła na świat Kazimiera Wołowska, ktora podczas II wojny światowej została zamordowana przez Niemców za ratowanie Żydów oraz działalność patriotyczną. W 1999 roku została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II. 

W kamienicy pod numerem 64, w 1835 roku, dwaj Szkoci, Jan i Andrzej Kiedslie założyli pierwszą w Lublinie fabrykę maszyn rolniczych.

Krakowskie Przedmieście kończy swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą Lipową i Alejami Racławickimi.