11-11-23
12-11-23

Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie | Muzea, zabytki, atrakcje, wydarzenia

Planujesz zwiedzanie Lublina w dniach 11-12 listopada? Dobrze się składa, przed Tobą wiele możliwości, aby spędzić dobrze ten czas.

Zwiedzanie zacznij od wizyty w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy Krakowskim Przedmieściu 6, czynnym w standardowych godzinach 9:00-17:00. To tutaj otrzymasz bezpłatny plan Lublina, skorzystasz z możliwości przechowania bagażu czy wypożyczenia audioprzewodnika. Oferujemy także sprzedaż pamiątek i produktów regionalnych.

W ramach obchodów Święta Niepodległości odbędzie się 8. Lubelski Bieg Niepodległości, start 9:00 spod Ogrodu Saskiego. 

Uroczysty przemarsz od katedry do placu Litewskiego planowany jest w godz. 11:15-11:45. W korowodzie udział weźmie orkiestra wojskowa, poczty sztandarowe, pododdziały służb mundurowych oraz zaproszeni goście. 

Muzeum Narodowe oraz Kaplica Trójcy Świętej będą dostępne w godzinach 9:00 – 18:00, zaś czarujący widok Starego Miasta z tarasu na Wieży Zamkowej można będzie obejrzeć w godzinach 9:00-19:00.

Lubelska Trasa Podziemna zaprasza na odkrywanie tajemnic Koziego Grodu w trakcie spaceru starymi kupieckimi piwnicami. Spacery z przewodnikami odbędą się 12 listopada o godzinie 12:00 i 13:00, oraz – z inscenizacją – o 14:00 i 16:00. Bilety można nabyć na stronie internetowej: bilety.teatrnn.pl lub w Centrum Informacji Bramy Grodzkiej przy Grodzkiej 21 (czynne w dni powszednie).

Dla miłośników podziemi, mamy jeszcze jedną propozycję – w sobotę w godz. 12:00, 13:00, 14:00 i 15:00 dostępne dla turystów będą Podziemia Browaru Perła. W trakcie zwiedzania przewodnik opowie o tajnikach warzenia piwa oraz przybliży historię rodziny Vetterów, założycieli lubelskich zakładów browarniczych. Zwiedzanie jest zakończone degustacją złotego trunku.

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na tematyczne zwiedzanie, w trakcie którego zostanie przybliżony obraz lubelskiej wsi w okrasie odradzającego się Państwa Polskiego. Spacer odbędzie się w sobotę 11 listopada w godz. 10:00-12:00. Obowiązują zapisy.

W sobotę 11 listopada teren Państwowego Muzeum na Majdanku pozostaje dostępny dla zwiedzających w godz. 9:00-16:00 (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem). Zamknięte będą Centrum Obsługi Zwiedzających, wystawa "Więźniowie Majdanka" w baraku nr 62 oraz ekspozycja "Shrine" w baraku nr 47.

Regionalne Muzeum Cebularza zaprasza na pokazy wypieku lubelskiej przekąski w godzinach: 12:30, 14:30 i 16:00. Zalecana jest wcześniejsza rezerwacja. 

Wybierz się na klimatyczny i magiczny spacer po Lumina Park – Historia ŚwiatłaOgród Świateł będzie otwarty w godzinach 16:30 - 21:00.

Przejdź się przeszklonymi korytarzami wśród lubelskiej roślinności na czwartym i piątym piętrze Centrum Spotkania Kultur. Tarasy będą udostępnione dla odwiedzających w godz. 8:00-17:00, zaś budynek wraz z wystawami będzie dostępny w godz. 8:00-21:00.

Odwiedź lubelskie świątynie – przepiękne polichromie zobaczysz na wysokich ścianach Archikatedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, zaś w Bazylice ojców Dominikanów przy ulicy Złotej można zobaczyć świecki obraz „Pożar Miasta Lublina”.

W ramach spotkań z cyklu „Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim” w sobotę o godz. 18:45 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Parafialnej Orkiestry Dętej z Szastarki k. Kraśnika.

Jak wyglądał proces niepodległościowy w Lublinie? Odpowiedź na to pytanie poznasz w trakcie spaceru „Lubelskie drogi do wolności” z Przewodnikiem Inspiracji Łukaszem Fiutą w sobotę o godz. 13:00. Bilety do nabycia na stronie internetowej: lublininfo.com/poznaj-lublin-z-przewodnikiem lub stacjonarnie w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1/3.

W ramach trwającego Festiwalu Kuchnia Inspiracji można będzie wziąć udział w spacerze ,,Jak niegdyś jadano, czyli śladami kulinarnego Lublina” prowadzonym przez Martę Łukasik. Przewodniczka Inspiracji opowie o potrawach jadanych przez lubelskich mieszczan, daniach którymi delektowali się magnaci, najpopularniejszych smakołykach oraz tym, za czym kucharze nie przepadali. Brzmi interesująco i smakowicie! Spacer wyruszy w niedzielę o godz. 11:00 z Placu Łokietka. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Jeśli zaś planujesz wieczorny spacer po centrum Lublina, pewnością urzekną Cię biało-czerwone iluminacje. Od godziny 16:00 narodowymi barwami oświetlony będzie m.in. Plac Litewski i kładka w Parku Ludowym.

Narodowe Święto Niepodległości w Regionie | Muzea, zabytki, atrakcje

Jak przedstawia się sytuacja w regionie? Przedstawiamy listę atrakcji turystycznych dostępnych 11 listopada:

Bolesław Prus i Stefan Żeromski zapraszają do Nałęczowa. Muzeum Literackiego Bolesława Prusa i Chata Żeromskiego w Nałęczowie będą dostępne w godzinach 9:00-16:00, zaś Retro Meleks – Podróże po Nałęczowie i Wąwolnicy zaprasza na przejażdżki po wcześniejszej rezerwacji.

Nocne Zwiedzanie Kazimierza Dolnego to ciekawa propozycja na spacer po lessowych wąwozach w świetle pochodni. Wymaga jest wcześniejsza rezerwacja.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza odwiedzających na dzień bezpłatnego wstępu w godz. 9:00-16:00, zaś o 13:00 będzie możliwość udziału w specjalnym oprowadzaniu kuratorskim po najnowszej wystawie czasowej „Mundury lotniczce Marynarki Wojennej RP i wybrane elementy wyposażenia”.

Muzeum Zamojskie oraz Muzeum Broni i Fortyfikacji w Zamościu będą otwarte w godzinach 10:00-16:00.

W Zamościu można wybrać się na spacer Trasą Turystyczną w Podziemiach Oficyn Ratusza, wejście z przewodnikiem o godzinie 14:00, zaś Trasa Turystyczna w Bastionie VII zaprasza o godznie 14:00.

Spacer ścieżkami Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Millera w Zamościu jest możliwy w godzinach 9:00-15:00.

Zwiedzanie zabytkowego Browaru Zwierzyniec w sercu Roztocza jest dobrą propozycją spędzenia wolnego czasu. 

Wyjątkowa okazja na odkrycie tajemnic Zamku w Janowie Podlaskim nadarzy się 12 listopada. 

Teren upamiętnienia w Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu będzie otwarty w sobotę w godz. 9:00 - 16:00, jednak wystawa muzealna pozostanie niedostępna dla odwiedzających.

Teren Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze będzie otwarty dla zwiedzających do zmroku, zaś ekspozycja stała będzie zamknięta.

 

 

Narodowe Święto Niepodległości - Lublin i region | Wydarzenia

W tym czasie nie zabraknie wielu ciekawych wydarzeń w Lublinie i województwie lubelskim. Przygotowaliśmy propozycje spędzenia wolnego czasu:

W uroczysty nastrój wprowadzi Was Narodowy Koncert Listopadowy w Filharmonii Lubelskiej, który odbędzie się już w piątek, 10 listopada, o godz. 18:00. Do udziału w wydarzeniu uprawniają bezpłatne wejściówki.

11 listopada o godz. 19:00 w Parafii Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wyjątkowy Koncert Niepodległościowy w ramach Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Stowarzyszenie Anthill zaprasza na występ Marcina Armańskiego, który zagra na organach, zaś Robert Gonet zajmie się recytacją patriotyczną.

Tego samego dnia na deskach sali widowiskowej w Nałęczowskim Ośrodku Kultury w Nałęczowie o godz. 15:00 wystąpi dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica”, zaś następnie obędzie się spektakl teatralny „Ziemianki – przędziemy wspomnienia”, który zaprezentuje Stowarzyszenie Wzorem Ziemianek. Dzień zostanie zakończony ogniskiem integracyjnym, towarzyszyć będą utwory w rytmie polskiego rocka i poezji śpiewanej.

Wsiąść do pociągu... Nadwiślańska Kolei Wąskotorowa w Karczmarskach przygotowała specjalną, niepodległościową ofertę przejazdu. Wymaga jest wcześniejsza.  

W Chełmskim Domu Kultury tradycyjnie zostaną zaprezentowane pieśni oraz piosenki patriotyczne. Koncert „Niepodległa” to już chełmska tradycja. Wydarzenie, które odbędzie się w sobotę o godz. 18:00, jest biletowane – cegiełki do nabycia w Chełmskim Domu Kultury i Centrum Kultury Fizycznej Zorza.

Miasto Zamość zaprasza do uroczystego świętowania 105. rocznicy odzyskania Niepodległości. Obchody rozpoczną się od Marszu Niepodległościowego, który wyruszy spod pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego o godz. 10:00, i przemarszu na Rynek Wielki. O godz. 13:15 odbędzie się manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim. Wojskowy ceremoniał oraz złożenie kwiatów będą miały miejsce przy tablicy upamiętniającej pobyt Marszałka w Zamościu.

W Łęcznej obchodom uzyskania Niepodległości będzie towarzyszyć inscenizacja słowno-muzyczna przygotowana przez uczniów z Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej oraz Nadii Podkowskiej z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem.

Miasto Lubartów w ramach obchodów niepodległościowych przygotowało wiele interesujących wydarzeń. W powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury obędzie się Koncert „Niepodległa młodych”, zaś Lubartowski Ośrodek Kultury zapełni się dźwiękami pieśni patriotycznych w ramach XII Wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z udziałem Męskiej Okazjonalnej Grupy Wokalnej „Chór-townia” i Chóru Ziemi Lubartowskiej.

Janów Lubelski zaprasza na pierwszą edycję janowskiego ogniska patriotycznego ,,Nasze drogi do wolności 1918-1944” na placu przy Kościele Św. Jadwigi Królowej o godz. 18:00.

Na deskach Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim odbędzie się koncert patriotyczny zespołu „Cototu”.

Na Placu Wolności w Radzyniu Podlaskim w samo południe (godz. 12:00) mieszkańcy zaśpiewają razem Hymn Niepodległej. Możesz do nich dołączyć!

W Kraśniku świętowanie niepodległości zostanie zakończone koncertem Jacka Kadisa pt.: "Moja Miła, Moja Droga, Moja Polsko". W Kinie "Metalowiec" zostanie puszczona projekcja filmu "Bitwa Warszawska 1920". 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się także w Wojsławicach. Po części oficjalnej, która rozpocznie się o godz. 12:00 w kościele pw. św. Michała przyjdzie czas na część artystyczną w Domu Kultury w Wojsławicach, gdzie zaprezentuje się chór „Wojsławianie” oraz zespół „Czerwona Jarzębina”

W Józefowie w sobotę świętowanie rozpocznie Rajd Niepodległości - Rajd Rowerowy, organizowany przez Józefowską Kawalerię Rowerową. 

W Tomaszowie Lubelskim na deskach Tomaszowskiego Domu Kultury w sobotę o godzinie 15:00 odbędzie się Powiatowy Przegląd Pieśni Ptriotycznej i Legionowej. 

 

Narodowe Święto Niepodległości na sportowo

Sport to zdrowie, więc świętuj 11 listopada aktywnie w województwie lubelskim:

W Świdniku odbędzie się XXI edycja Ulicznych Biegów Niepodległościowych – start o godz. 12:00

W Zamościu na Krytej Pływalni OSiR odbędą się zawody pływackie stylem dowolnym dedykowane dorosłym oraz dzieciom – „Pływamy dla Niepodległej – 100m na 105. rocznicę odzyskania Niepodległości”. Dla młodzieży szkolnej OSiR organizuje zabawę rowerową.

Przygotuj wygodne buty! Sportowy dzień zapowiada się w Białej Podlaskiej. W sobotni poranek (godz. 9:00) odbędzie się rajd rowerowy pt.: „Bialski Szlak niepodległościowy” z TKKF Biała Podlaska – Klub rekreacyjno-sportowy, zaś o  godz. 13:00 odbędzie się druga edycja Biegu Niepodległościowego o Puchar Prezydenta Miasta, którego organizatorem jest Klub Biegacza Biała Biega.

Miasto Łuków zostanie przejęte przez XXXI Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległości pod patronem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Rady i Burmistrza Miasta Łuków. Nie zapomnijcie także o części artystycznej w Łukowskim Ośrodku Kultury.

Chełmska Grupa Rowerowa organizuje 25-kilometrowy Rajd Rowerowy, który zostanie zakończony ogniskiem i wspólnym śpiewem. Statr w Chełmie

Gmina Sławatycze zaprasza do wzięcia udziału w Marszu Niepodległości ze Sławatycz do Janówki. W programie przewidziano śpiewanie pieśni patriotycznych, zaś zmarznięte dusze rozgrzeje ognisko i wcześniej przygotowany poczęstunek.

Aktywnie świętować będzie także Gmina Jabłonna. W sobotę o godz. 10:00 w Strzelnicy Piotrków odbędzie się otwarty trening strzelecki z zawodami.

W ramach VII edycji Rajdu Rowerowego w Janowie Lubelskim będzie możliwość zapoznania się z lokalną historią. 

W Tomaszowie Lubelskim można wziąć udział w Biegu Sztafetowym 105 km na 105. rocznicę odzyskania Niepodległości, start o 8:00 w Parku Miejskim. 

Miasto Kraśnik zaprasza na Kraśnicki Bieg Niepodległości i Bieg Przedszkolaków, bieg zaczyna się na Placu Wolności. 

W niedziele (12 listopada) w Rykach odbędzie się XIII Bieg Niepodległości pod honorowym patronatem Marsałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

 

[artykuł aktualizowany]