Lublin, położony na wzgórzach, posiada doskonałe walory widokowe. Unikalna architektura wpisana w staromiejskie zabudowania nadaje miastu niepowtarzalny klimat. Oto kilka propozycji miejsc, z których uchwycisz wspaniałą panoramę. Stąd widać najlepiej!

 

 

1. Wieża Trynitarska

dav_vivid

Okazała wieża była kiedyś niepozorną furtą w zabudowaniach przylegającego do murów miejskich kolegium jezuickiego. Dopiero po przebudowie w 1819 r. według projektu Antonio Corazziego, 60-metrowa wieża zaczęła dumnie górować nad miastem. We wnętrzu mieści się Muzeum Archidiecezji Lubelskiej, gromadzące kolekcję pochodzącej z terenu Lubelszczyzny rzeźby sakralnej oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Ostatnie piętro to taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina. Aby się tam dostać trzeba pokonać aż 207 schodków. Zdecydowanie warto.

 

2. Wieża zamkowa

oznor_vivid

Romańska wieża jest najstarszą budowlą na Wzgórzu Zamkowym. Została wzniesiona w XIII w. z kamienia i cegły. Budowla ma wysokość ok. 20 metrów, a grubość jej murów w przyziemiu dochodzi do 4 metrów. Najwyższą kondygnację oświetla biforium - charakterystyczny dla budowli romańskich otwór okienny podzielony na dwie części kamienną kolumienką. Na szczycie wieży znajduje się taras, ze wspaniałym widokiem na Stare Miasto i okolicę. 

 

3. Centrum Spotkania Kultur - taras widokowy

cof_vivid

Imponujący, nowoczesny gmach CSK został zaprojektowany przez wybitnego lubelskiego architekta Bolesława Stelmacha. Industrialną aranżację wieńczą zielone tarasy, porośnięte typowymi dla Lubelszczyzny roślinami oraz Miejska Pasieka Artystyczna. Przemierzając przeszklony podniebny korytarz, macie okazję spojrzeć na miasto z góry. Wow! (Nie zapomnijcie o selfie).

 

4. Wzgórze Czwartek

Patrycja Maczynska

Jedna z najwcześniej osiedlonych części Lublina, którego nazwa związana jest z odbywającymi się tam targami. Na skarpie ponad doliną rzeki Czechówki, prawdopodobnie jeszcze w X w. wybudowano drewniany kościół pw. św. Mikołaja. W 1. poł XVII w. przebudowano go w typie renesansu lubelskiego. Rozległa panorama miasta z tego miejsca robi wrażenie - szczególnie o złotej godzinie. Zdjęcie autorstwa Patrycji Maczyńskiej jest na to najlepszym dowodem.

 

5. Dach Vivo

panoramy Lublin

Po wyczerpujących zakupach pora odetchnąć. W tym celu należy wybrać się na dach centrum handlowego Vivo. Znajdziecie tam zieloną oazę w centrum miejskiej dżungli. Spacerowe alejki, różnorodna roślinność, ławeczki, plac zabaw i świetny widok na Zamek Lubelski oraz część Starego Miasta z zespołem kościelno-klasztornym oo. dominikanów. Czy potrzeba dodatkowej zachęty?

 

6. Plac Po Farze

dav_soft

Jeżeli szukasz miejsca z dobrym widokiem na Zamek Lubelski, to dobrze trafiłeś. Nazwa placu nawiązuje do faktu, iż przez kilkaset lat stał tutaj kościół pw. św. Michała Archanioła. Był to pierwszy parafialny kościół w mieście, więc nazywano go Farą. Kościół zbudowano prawdopodobnie w XIII wieku. Według podań został wzniesiony przez księcia Leszka Czarnego jako wotum po wygranej bitwie z Jadźwingami. 

 

7. Hotel Victoria

Hotel Victoria

Hotel Victoria to jeden z najwyższych budynków w Lublinie, zlokalizowany w samym centrum miasta. Chyba każdy Lublinianin kojarzy charakterystyczny neon znajdujący się na szczycie obiektu. Można stamtąd wypatrzeć dobrze znane punkty Lublina i zachwycić się ich mniej znaną perspektywą.

 

8. Dach Dworca Lublin

Dworzec Lublin zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego PKP. W jednym miejscu integruje on więc komunikację miejską oraz pozamiejską autobusową, busową i transport kolejowy. Nowoczesny gmach oferuje także możliwość wejścia na dach, gdzie dostępna jest m.in. infrastruktura wypoczynkowa.

 

9. Ścieżka pieszo-rowerowa nad Bystrzycą

Bystrzyca Lublin

„Lublin nad łąką przysiadł. Sam był – i cisza.” – tak pisał w „Poemacie o mieście Lublinie” Józef Czechowicz. Jesteśmy niemal pewni, że do napisania tych słów, wybitnego poetę zainspirował spacer wzdłuż Bystrzycy, na wysokości obecnej dzielnicy Tatary, we wschodniej części miasta. Wam także polecamy taki spacer, lub wycieczkę rowerową. Stąd widać Lublin jak na dłoni.

 

10. Plac Jerzego Giedroycia

Plac im. Jerzego Giedroycia zlokalizowany jest na Starym Mieście, na tyłach klasztoru oo. Dominikanów. Aby się tam dostać wystarczy przejśc przez bramę na końcu ul. Jezuickiej. Plac usytuowany jest na skarpie z której widać biegnącą w dole ulicę Podwale, a dalej panoramę Lublina w kierunku południowo-zachodnim.

 

11. Podwórko przy ul. Jezuickiej

rbsh_vivid

Najbardziej znany widok miasta Lublina pochodzi z dzieła Brauna i Hogenberga pt. "Civitates orbis terrarum", wydanego w 1618 r. w Kolonii. Widok przedstawia miasto z czasów „złotego wieku”, czyli z przełomu XVI i XVII w. Na jednym z podwórek ulicy Jezuickiej 1, tuż przy Bramie Krakowskiej powstał okazały mural prezentujący wspomniany widok.