Aktualności

Lublin

Witaj w Lublinie, mieście o bogatej ponad 700 letniej historii z doskonale zachowanymi zabytkami oraz licznymi śladami świadczącymi o położeniu na styku kultur Zachodu i Wschodu.

Romantycznie położone Stare Miasto, unikatowa Kaplica Trójcy Świętej, monumentalna Brama Krakowska, zachwycająca Archikatedra czy niezwykle ważne Muzeum na Majdanku to tylko niektóre z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Lublinie.

Lublin ma wyjątkowo bogatą ofertę kulturalną. Organizowane są tu wydarzenia artystyczne, koncerty, happeningi i festiwale, często o randze międzynarodowej. Do najbardziej znanych wydarzeń kulturalnych możemy zaliczyć Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński, Festiwal Inne Brzmienia, Festiwal Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi”, Festiwal „Konfrontacje Teatralne” czy Europejski Festiwal Smaku.

Uroki Lublina doceniają nie tylko jego mieszkańcy i turyści. W staromiejskich zaułkach często można spotkać artystów, fotografików czy filmowców. Lubelskie plenery stanowiły scenografię do takich filmów i seriali jak: Czarne Chmury, Ogniem i mieczem, Chopin. Pragnienie miłości, Lektor, Carte Blanche, Wszystko przed Nami, Volta, Kamienie na szaniec, Wojenne dziewczyny, Drogi wolności. 

Z roku na rok Lublin staje się coraz bardziej modny wśród turystów, zarówno z Polski jak też z zagranicy, którzy przyjeżdżają tu żeby poznawać historię i ciekawe miejsca z nią związane, wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, posmakować lokalnej kuchni czy po prostu „poczuć klimat” miejsca.

Miasto jest doskonałą bazą wypadową do miejsc takich jak Kazimierz Dolny, Zamość, Roztocze, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie oraz wielu innych ciekawych zakątków województwa lubelskiego.

Czy warto przyjechać do Lublina? Oczywiście że tak! Przekonajcie się sami. Do zobaczenia.

 

Lublin w liczbach:

W Lublinie mieszka około 340 tysięcy osób co daje miastu dziewiąte miejsce w Polsce, pod względem wielkości populacji. Powierzchnia Lublina wynosi 147 km². Miasto położone jest na wysokości 163-238 m. n.p.m. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 7-8 °C, a średnie usłonecznienie w godzinach to 1802 (Warszawa 1619).

Lublin to miasto uniwersyteckie: studiuje tu około 65 tys. studentów (ok. 20% mieszkańców miasta). Jest 9 uczelni, w tym 5 publicznych i 4 niepubliczne, w których znajduje się ponad 200 kierunków studiów. Około 6 500 wśród studentów to obcokrajowcy z niemal 100 krajów. Każdego roku, mury lubelskich uczelni opuszcza ponad 20 tys. absolwentów. Największą uczelnią jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, na którym kształci się blisko 22 tys. osób. Najstarszy jest Katolicki Uniwersytet Lubelski, który powstał w 1918 roku.

 

 


Poznaj historię miasta >> Historia Lublina

 

 

 

 

 

 

 

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.