14-03-20
31-05-20

W związku z obowiązującym stanem epidemii w Polsce, wprowadzono szereg ograniczeń i zmian, o których trzeba pamiętać:

 

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

- Międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe zostały zawieszone.

- Tymczasowo została przywrócona kontrola graniczna.

- Wprowadzony został zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.

- Osoby powracające z zagranicy muszą przejść kwarantannę domową.

- Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie.

- Krajowy transport autobusowy, lotniczy i kolejowy działa, zmniejszone jednak mogą być częstotliwości kursów.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię +48 22 523 88 80, gdzie można uzyskać informacje na temat przekraczania granic, w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.

- Banki i placówki finansowe działają.

- Wprowadzono ograniczenia dotyczące komunikacji publicznej. Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

- Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku, każda osoba przebywająca w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.

- Od poniedziałku, 4 maja 2020 roku, otwarte zostaną hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami). Otworzą się także niektóre instytucje kultury: muzea, galerie sztuki oraz biblioteki.

- Od poniedziałku, 4 maja 2020 roku, otwarte zostaną centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków.

- Od poniedziałku, 18 maja 2020 roku, otwarte zostaną salony kosmetyczne i fryzjerskie. Od poniedziałku, 18 maja 2020 roku, działalność wznawiają restauracje, bary i kawiarnie oraz punkty gastronomiczne w centrach handlowych. Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym. Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych.

- Od soboty, 30 maja 2020 roku:

+ zniesiony zostaje obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, pod warunkiem zachowania 2 metrów odległości od innych. Usta i nos wciąż zależy zasłaniać w pojazdach komunikacji publicznej, sklepach, kinach i teatrach, kościołach, urzędach.

+ Zniesione zostają limity osób w punktach usługowych, restauracjach, sklepach, kościołach. 

+ W przestrzeni otwartej dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

+ Restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Można korzystać z siłowni na swieżym powietrzu, placów zabaw oraz małej infrastruktury leśnej. 


- Od soboty, 6 czerwca 2020 roku, w określonych warunkach sanitarnych działalność wznawiają kina, teatry, opery, balet, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw, parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

 

Więcej informacji i pełna lista ograniczeń znajduje się na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus/

 

Artykuł aktualizowany: 27.05.2020