01-07-20
26-07-20

8 lipca 1980 roku w WSK PZL Świdnik rozpoczął się strajk. Czara goryczy przelała się, gdy... cena kotleta na stołówce została podniesiona tego dnia o ponad 80 procent. Nastroje szybko objęły ponad 150 zakładów pracy w Lublinie oraz całym województwie. Zasięg strajków zmusił władze do przerwania milczenia o zaistniałych wydarzeniach, które w języku propagandy konsekwentnie określano jako „przerwy w pracy”. Lubelskie protesty miały pokojowy charakter. Dominowały żądania o charakterze pracowniczym, socjalnym i ekonomicznym. W efekcie lipcowych strajków pracownikom udało się wywalczyć załatwienie wielu spraw dotyczących poprawy warunków pracy.

Na fali lubelskiego sprzeciwu, 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk, który przyczynił się do zmiany rzeczywistość PRL i całej Europy Środkowo-Wschodniej.

O wydarzeniach Lubelskiego Lipca przypominają: Pomnik Wdzięczności stojący przy ul. Droga Męczenników Majdanka, Pomnik-Parowóz na Dworcu Głównym PKP oraz mural przy ul. Mełgiewskiej.

Dziś, cztery dekady po tamtych wydarzeniach, mieszkańcy regionu dziękują swoim bohaterom i przypominają, że #LubelskieTuSięZaczęło. Uroczyste zakończenie tegorocznych obchodów odbędzie się 26 lipca.

Więcej informacji...