Apteka Muzeum

Apteka Muzeum

Muzeum prezentuje wygląd apteki na przełomie XIX i XX w. W jednej z dwóch sal można oglądać stylowe meble z tamtego okresu, sprzęt aptekarski oraz narzędzia używane do przygotowywania leków. Druga sala zagospodarowana została jako zaplecze, gdzie prezentowane są stare recepty i dokumenty. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:
śr - sob: 10.00 - 14.30 (sezon zimowy)
śr - sob: 11.00 - 15.30 (sezon letni)

ul. Grodzka 5a
20-112 Lublin
tel. 81 532 88 20

Archikatedra Lubelska

Archikatedra Lubelska

Kościół pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty wybudowany został w latach 1586-1604, z myślą o przybyłym wówczas do Lublina zakonie jezuitów. W XVIII w. Józef Meyer udekorował wnętrze świątyni pięknymi malowidłami, przedstawiającymi sceny z pisma świętego. Świątynia jezuitów stała się katedrą w 1805r., po utworzeniu diecezji lubelskiej. Wnętrze katedry można zwiedzać codziennie w dni zwykłe z wyjątkiem czasu sprawowania nabożeństw. Zakrystia akustyczna, skarbiec i krypty są dostępne od wtorku do soboty.

ul. Królewska 10
20-109 Lublin
+48 695 322 780
www.archikatedra.kuria.lublin.pl

 

Obiekt dostępny do zwiedzania z Kartą Turysty.

Bazylika oo. dominikanów - skarbiec

Bazylika oo. dominikanów - skarbiec

Przylegający do Bazyliki klasztor, powstawał etapami do XVIII wieku. Jak głosi tradycja, w klasztornym refektarzu podpisano akt Unii Lubelskiej w 1569 r. Podczas zakończonego w 2012 r. remontu w północnym skrzydle klasztoru utworzono ekspozycję, w której zgromadzono przedmioty związane z zakonem. Najcenniejsze eksponaty można podziwiać w klasztornym skarbcu. Wystawa prezentuje m.in. kolekcję zabytkowych ksiąg, szat liturgicznych i wyrobów złotniczych.

ul. Złota 9
20-112 Lublin

tel. 81 532 89 80
www.lublin.dominikanie.pl
furta.lublin@dominikanie.pl

Centrum Historii Sportu

Centrum Historii Sportu

Centrum Historii Sportu to serce lubelskiego sportu. To tutaj można zobaczyć najcenniejsze trofea zdobyte przez sportowców z województwa Lubelskiego. Ekspozycje są poświęcone takim dyscyplinom jak: piłka nożna, żużel, kolarstwo, boks, koszykówka, lekkoatletyka, siatkówka.

ul. Stadionowa 1
20-401 Lublin
tel. 81 466 51 80
www.mosir.lublin.pl
arenalublin@mosir.lublin.pl

Dworek Wincentego Pola

Dworek Wincentego Pola


fot. Piotr Maciuk

W położonym na Wzgórzu Białkowskim budynku od 1972 roku mieści się muzeum, w którym zgromadzono eksponaty związane z życiem i działalnością, urodzonego w Lublinie Wincentego Pola. Ten wybitny poeta a jednocześnie zasłużony podróżnik i geograf pozostawił po sobie liczne zapiski, fotografie a także imponującą kolekcję globusów.

Budynek ma bryłę typowego polskiego dworu. Parterowy z gankiem wspartym na toskańskich kolumnach, pokryty dachem naczółkowym.

Budynek wybudowany został w XVIII wieku w podlubelskim majątku Firlejowszczyzna. W 1804 roku właścicielem dworku został Franciszek Ksawery Pohl, ojciec Wincentego Pola. Dworek kilka razy zmieniał właścicieli. W latach 1969-1972 dworek rozebrano i przeniesiono w miejsce gdzie stoi do dzisiaj.

Filia Muzeum Literackiego w Lublinie
Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie
ul. Kalinowszczyzna 13
20-129 Lublin
tel. 81 747 24 13
www.muzeumlubelskie.pl
dworekpola@muzeumlubelskie.pl
 

Obiekt dostępny do zwiedzania z Kartą Turysty.

Izba Pamięci Żydów Lublina

Izba Pamięci Żydów Lublina

Bożnica Bractwa Chewra Nosim (Tragarzy Zwłok) powstała w XIX w. Prezentuje zbiór archiwalnych fotografii, ksiąg i sprzętów rytualnych.

ul. Lubartowska 10 (wejście w bramie kamienicy nr 8)
20 - 115 Lublin
+48 602 473 118
pawel-matrashek@wp.pl


 

Jeszywas Chachmej

Jeszywas Chachmej

Majer Szapiro ogłosił zamiar wybudowania w Lublinie nowoczesnej szkoły rabinackiej podczas odbywającego się w Wiedniu, w 1923 roku Światowym Kongresie Żydów. Szapiro uważał, że to właśnie Lublin będzie idealnym miejscem na tego typu inicjatywę. Lublin nazywany był przez Żydów Jerozolimą Królestwa Polskiego W XVI wieku w Lublinie istniała słynna jesziwa, mieszkali tu wybitni znawcy Talmudu tacy jak Salomon Luria czy Szalomon Szachna. Lublin postrzegany był też jako jeden z głównych ośrodków chasydyzmu w Polsce, mieszkał tu niegdyś słynny cadyk Icchaak Jakoow Horowic zwany Widzącym z Lublina.

Aby zebrać potrzebne do budowy fundusze, Majer Szapiro udał się w podróż po Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Udało mu się zebrać około 60 tysięcy dolarów amerykańskich co pozwoliło na sfinansowanie mniej więcej połowy inwestycji. Resztę sfinansowano zaciągniętym w banku kredytem.

Uroczyste otwarcie Jeszywas Chachmej Lublin miało miejsce w 1930 roku i było wydarzeniem o charakterze ogólnoświatowym. Pierwszym rektorem uczelni został sam Majer Szapiro. W roku 1933 Szapiro zmarł. Działalność jesziwy była kontynuowana aż do wybuchu II Wojny Światowej.

Obecnie gmach należy do lubelskiej filii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Część budynku zajmuje Hotel Ilan. W pozostałej części obiektu urządzono wystawę prezentującą historię dawnej uczelni, do zwiedzenia jest także (jedyna w Lublinie) synagoga. Zwiedzanie możliwe jest codziennie oprócz czasu szabatu.

 

ul. Lubartowska 85
20-123 Lublin

tel. 81 747 09 92
www.hotelilan.pl

 

Obiekt dostępny do zwiedzania z Kartą Turysty.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej - ekspozycja

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej - ekspozycja

Kościół zbudowano w l. 1412–1426 dla zakonu brygidek jako wotum dziękczynne króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo pod Grunwaldem, przepowiedziane przez św. Brygidę. Posiada ponad 70 obiektów ruchomych lub stałych – wyrobów dawnego rzemiosła artystycznego.

ul. Narutowicza 6
20-004 Lublin
+48 81 525 88 31 w. 28
+48 81 794 417 541
www.pobrygidkowski.pl/zabytki
powizytkowski@kuria.lublin.pl

 

Obiekt dostępny do zwiedzania z Kartą Turysty.

Muzeum Historii Miasta Lublina - Brama Krakowska

Muzeum Historii Miasta Lublina - Brama Krakowska

Brama Krakowska, jeden z symboli miasta, powstała w XIV w. wraz z murami miejskimi. Nazwę zawdzięcza historycznemu szlakowi, który prowadził z Krakowa przez Lublin do Wilna. Jest siedzibą Muzeum, prezentującym zbiór dokumentów, fotografii i wielu innych ciekawych eksponatów związanych z historią miasta.

pl. Łokietka 3 (Brama Krakowska)
20-109 Lublin
+48 81 532 60 01
www.muzeumlubelskie.pl
bramakrakowska@muzeumlubelskie.pl

 

Obiekt dostępny do zwiedzania z Kartą Turysty.

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza

Fot. Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza

Muzeum upamiętnia i popularyzuje życie i twórczość znanych lubelskich pisarzy i poetów, takich jak: Józef Czechowicz, Konrad Bielski, Józef Łobodowski, Kazimierz Andrzej Jaworski, Antoni Madej i wielu innych. Najwybitniejszym z nich był Józef Czechowicz (1903-39), uważany za jednego z największych polskich poetów XX w. W jego wierszach, zawarty jest magiczny klimat i uroda przedwojennego miasta. Siedzibą muzeum jest kamienica będąca uprzednio własnością zasłużonego dla Lublina Sergiusza Jana Riabinina (1872-1942), historyka, archiwisty, autora cennych prac na temat dziejów miasta.

ul. Złota 3
20-112 Lublin
+48 81 532 30 90
www.muzeumlubelskie.pl

 

Obiekt dostępny do zwiedzania z Kartą Turysty.

Muzeum Lubelskie na Zamku

Muzeum Lubelskie na Zamku

Zabudowania zamkowe są siedzibą Muzeum Lubelskiego, którego zbiory zgromadzono w kilku działach, m.in.: archeologicznym, numizmatycznym, militariów czy etnograficznym. W galerii malarstwa eksponowany jest słynny obraz Jana Matejki "Unia Lubelska", a także cenne płótna twórców polskich i zagranicznych. Romańska wieża obronna, nazywana także „donżonem”, jest najstarszą budowlą na wzgórzu zamkowym. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto i okolicę. XIV-wieczna Kaplica Trójcy Świętej jest jednym z najważniejszych miejsc w Lublinie. Decydują o tym rusko-bizantyńskie malowidła, którymi w 1. poł. XV w. król Władysław Jagiełło nakazał ozdobić jej wnętrze. 

ul. Zamkowa 9
20-117 Lublin
+48 81 532 50 01 do 03
www.muzeumlubelskie.pl
kancelaria@muzeumlubelskie.pl

Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem"

Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem"

Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem" mieści się w celach byłego aresztu gestapo. Wystawa przedstawia sylwetki więźniów, zarówno podczas ich pobytu w areszcie, a także ich późniejszych losów. Ekspozycję wzbogacają multimedia zawierające relacje więźniów i ich bliskich. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:
wt - sob: 9.00 - 16.00

ul. Uniwersytecka 1
20-029 Lublin
tel. 887 750 010
www.muzeumlubelskie.pl
zegar@muzeumlubelskie.pl

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych powstało w 2018 roku na lubelskim osiedlu LSM, zaprojektowanym przez architektów Zofię i Oskara Hansenów. Placówka wpisuje się w charakter osiedla, znajduje się bowiem w jedym z pawilonów przy działającym przy ul. Wileńskiej targu, miejscu od lat zakorzenionym w świadomości mieszkańców dzielnicy i miasta. To właśnie oni zaopatrują MOM w eksponaty oraz opowieści.

Godziny otwarcia:
czw. - pt.: 12.00 - 16.00
sob.: 10.00 - 14.00

 

 

ul. Wileńska 21
20-603 Lublin

tel. 607 094 104
www.mom-lublin.pl
p.paga@mom-lublin.pl

Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej

Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej

W muzeum znajdującym się przy Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie zobaczyć można inkunabuły, starodruki, oraz przykłady sztuki sakralnej, znajdujące się w posiadaniu seminarium. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:
pon., wt., czw., pt.: 9.00 - 15.00
śr.: 11.00 - 17.00

ul. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego 6
20-950 Lublin

Muzeum UMCS

Muzeum UMCS

Wystawa związana z historią Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, m. in. dokumentacja ikonograficzna, wycinki prasowe, bibliografia, rysunki, grafiki, ekslibrisy.

ul. Radziszewskiego 11
20-031 Lublin
+48 81 537 58 31
www.muzeum.umcs.lublin.pl
muzeum@umcs.lublin.pl

 

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej, jest jednym z największych i najpiękniejszych skansenów w Polsce. W muzeum prezentowane są zabytki charakterystyczne dla wiosek z różnych części Regionu Lubelskiego. Klimatu dodają uprawy rolne i ogrodnicze oraz zwierzęta hodowlane w tym: konie, kozy, kury, gęsi i kaczki.

Szczególną atrakcją lubelskiego skansenu są ekspozycje dwóch zespołów sakralnych: rzymskokatolickiego z XVII-wiecznym kościołem z Matczyna, oraz greckokatolickiego z XVIII-wieczną cerkwią z Tarnoszyna. Obydwie świątynie ciągle pełnią funkcje sakralne. Sektor dworski z okazałym XVIII-wiecznym dworem z Żyrzyna, bramą z Łańcuchowa oraz zespołem folwarcznym z czworakami z Brusa Starego to kolejny urokliwy zakątek skansenu. W miasteczku prowincjonalnym Europy Środkowej można zobaczyć wiernie zrekonstruowane budynki m.in.: ratusz z Głuska, areszt z Samoklęsk czy restaurację z Zemborzyc.

Malowniczo położone, klimatyczne Muzeum Wsi Lubelskiej jest doceniane przez artystów, fotografików i filmowców. Kręcono tu sceny do takich filmów jak: "Bitwa Warszawska", "Wołyń", "Błękitna Armia" czy "Korona Królów".

al. Warszawska 96
20-824 Lublin
+48 81 533 85 13  
+48 81 533 31 37
www.skansen.lublin.pl
skansen@skansen.lublin.pl

Obiekt dostępny do zwiedzania z Kartą Turysty.


 

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN

Brama Grodzka nazywana była również Bramą Żydowską, stanowiła bowiem umowną granicę między miastem chrześcijańskim w obrębie murów, a dzielnicą żydowską. Dziś mieści się tam stała wystawa "Lublin. Pamięć miejsca", poświęcona historii przedwojennego miasta oraz jego mieszkańców.

 

ul. Grodzka 21
20-112 Lublin
tel. 81 532 58 67
www.tnn.lublin.pl
teatrnn@tnn.lublin.pl

 

Obiekt dostępny do zwiedzania z Kartą Turysty.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku

Niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r. W tym czasie pochłonął prawdopodobnie 80 tys. ofiar. W listopadzie 1944 r., w miejscu dawnego obozu utworzono Państwowe Muzeum na Majdanku, pielęgnujące pamięć o ofiarach okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej.

ul. Droga Męczenników Majdanka 67
20-325 Lublin
+48 81 710 28 33,
www.majdanek.eu
centrum@majdanek.eu

 

Bezpłatny parking dla odwiedzających z Kartą Turysty.

Podziemia Browaru Perła

Podziemia Browaru Perła

Browar Perła to zabytek lubelskiego przemysłu – zmodernizowany dawny klasztor i kościół oo. reformatów, w którym w latach 1846 – 2001 produkowano piwo. W 2014 roku chcąc tchnąć nowe życie w pomieszczenia poprodukcyjne, udostępniono do zwiedzania Podziemia.

ul. Bernardyńska 15
20-950 Lublin

tel. 669 611 981
www.perla.pl/podziemiabrowaru/
podziemiabrowaru@perla.pl

Regionalne Muzeum Cebularza

Regionalne Muzeum Cebularza

Cebularz to dobrze znany przysmak lubelszczyzny, wywodzący się z kuchni żydowskiej. Pszenny placek z dodatkiem cebuli i maku - pyszności! Podczas wizyty w Regionalnym Muzeum Cebularza odwiedzający poznają jego genezę oraz przepis, a także dowiedzą się czegoś na temat samego Lublina.

 

ul. Szewska 4
20-086 Lublin

tel. 697 146 114
www.muzeumcebularza.com.pl
muzeumcebularza@gmail.com

 

Obiekt dostępny w ofercie Karty Turysty.

Wieża Trynitarska - Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej

Wieża Trynitarska - Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej

Okazała Wieża Trynitarska była kiedyś niepozorną furtą w zabudowaniach przylegającego do murów miejskich kolegium jezuickiego. Dopiero po przebudowie w 1819 r. według projektu Antonio Corazziego, 60-metrowa wieża zaczęła dumnie górować nad miastem. We wnętrzu mieści się interesujące Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Sakralnej, gromadzące kolekcję, pochodzącej z terenu Lubelszczyzny, rzeźby sakralnej oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Na jej ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina. Aby się tam dostać trzeba pokonać aż 207 schodków.

ul. Królewska 10 
20-109 Lublin
tel. 695 475 152

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.