Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Plac Po Farze

Nazwa placu nawiązuje do faktu, iż przez kilkaset lat stał tutaj kościół pw. Św. Michała Archanioła. Był to pierwszy parafialny kościół w mieście więc nazywany był Farą. Kościół zbudowano prawdopodobnie w XIII wieku. Według podań został wzniesiony przez księcia Leszka Czarnego jako wotum po wygranej bitwie z Jadźwingami. Legenda mówi że książę, który przybył żeby rozprawić się z najeźdźcami usnął pod wielkim dębem rosnącym w miejscu gdzie później stanął kościół. We śnie ukazał mu się Archanioł Michał i podarował mu miecz którym później pokonał Jadźwingów.

Niestety nie wiadomo jaki był pierwotny wygląd kościoła. W XV wieku przy kościele istniała szkoła a także utworzono szpital. Obok kościoła do końca XVIII wieku funkcjonował cmentarz przykościelny. W XV wieku kościół został przebudowany, dobudowano wieżę frontową. Podczas wielkiego pożaru miasta w 1575 roku kościół częściowo spłonął. Jego odbudowa, podczas której świątynię również powiększono trwała 30 lat. Po przebudowie kościół miał imponujące rozmiary. Wieża kościoła miała ponad 60 metrów wysokości i widoczna była z odległości 5 mil polskich (mila polska - 7146 metrów). W 1844 roku podjęto decyzję o rozbiórce kościoła. Oficjalnym powodem był zły stan techniczny budynku. 

Makietę kościoła oraz rekonstrukcję jego fundamentów można obecnie ogladać na Placu po Farze. Jest to efekt prac rewitalizacyjnych prowadzonych na pocz. XXI w.

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.