Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Jeszywas Chachmej

Majer Szapiro ogłosił zamiar wybudowania w Lublinie nowoczesnej szkoły rabinackiej podczas odbywającego się w Wiedniu, w 1923 roku Światowym Kongresie Żydów. Szapiro uważał, że to właśnie Lublin będzie idealnym miejscem na tego typu inicjatywę. Lublin nazywany był przez Żydów Jerozolimą Królestwa Polskiego W XVI wieku w Lublinie istniała słynna jesziwa, mieszkali tu wybitni znawcy Talmudu tacy jak Salomon Luria czy Szalomon Szachna. Lublin postrzegany był też jako jeden z głównych ośrodków chasydyzmu w Polsce, mieszkał tu niegdyś słynny cadyk Icchaak Jakoow Horowic zwany Widzącym z Lublina.

Aby zebrać potrzebne do budowy fundusze, Majer Szapiro udał się w podróż po Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Udało mu się zebrać około 60 tysięcy dolarów amerykańskich co pozwoliło na sfinansowanie mniej więcej połowy inwestycji. Resztę sfinansowano zaciągniętym w banku kredytem.

Uroczyste otwarcie Jeszywas Chachmej Lublin miało miejsce w 1930 roku i było wydarzeniem o charakterze ogólnoświatowym. Pierwszym rektorem uczelni został sam Majer Szapiro. W roku 1933 Szapiro zmarł. Działalność jesziwy była kontynuowana aż do wybuchu II Wojny Światowej.

Obecnie gmach należy do lubelskiej filii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Część budynku zajmuje Hotel Ilan. W pozostałej części obiektu urządzono wystawę prezentującą historię dawnej uczelni, do zwiedzenia jest także (jedyna w Lublinie) synagoga. Zwiedzanie możliwe jest codziennie oprócz czasu szabatu.

 

ul. Lubartowska 85
20-123 Lublin

tel. 81 747 09 92
www.hotelilan.pl

 

Obiekt dostępny do zwiedzania z Kartą Turysty.

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.