Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »

Rozumiem

Kiedy planujesz nas odwiedzić ?

Od Do

Jagielloński Unii Lubelskiej / Szlak Jagielloński Unii Lubelskiej - Pomnik Unii Lubelskiej na...

Szlak Jagielloński Unii Lubelskiej - Pomnik Unii Lubelskiej na Placu Litewskim

Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Nazwa placu wywodzi się od obozującej tu podczas sejmu Unii Lubelskiej szlachty litewskiej. Upamiętniający to wydarzenie pierwotny pomnik z XVI w. zniszczony został przez władze carskie, które utworzyły w tym miejscu Plac Musztry. Staraniem Stanisława Staszica w 1826 r. odsłonięty został nowy pomnik, w kształcie żeliwnego obelisku, istniejący do dzisiaj. Odlano go w hutach kieleckich, należących do Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, których powstanie i rozbudowę zainicjował właśnie Staszic.

Nad podstawą obelisku umieszczona jest złocona płaskorzeźba, przedstawiająca dwie kobiece postacie podające sobie ręce. Pomiędzy nimi znajdują się herby: Polski
– Orzeł Biały i Litwy - Pogoń. Autorem płaskorzeźby jest Paweł Maliński. Pomnik Unii Polsko-Litewskiej przy Placu Litewskim ciągle przypomina wszystkim przechodniom - turystom i mieszkańcom, chlubną kartę polskiej i europejskiej historii.