Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »

Rozumiem

Kiedy planujesz nas odwiedzić ?

Od Do

Jagielloński Unii Lubelskiej / Szlak Jagielloński Unii Lubelskiej - Plac po Farze

Szlak Jagielloński Unii Lubelskiej - Plac po Farze

Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Nazwa placu pochodzi od pierwszego, zbudowanego w murach miasta kościoła parafialnego pw. św. Michała. Według legendy w XIII w. wzniósł go Leszek Czarny w podzięce za zwycięstwo nad Jaćwingami. W 1569 roku w świątyni odprawiano nabożeństwa w intencji Unii Lubelskiej. W 1856 r. władze carskie postanowiły rozebrać kościół uzasadniając swoją decyzję złym stanem technicznym obiektu. Obecnie na placu możemy oglądać obrys fundamentów kościoła oraz odlew w brązie makiety fary. Kamienica w południowo-wschodniej części placu to dawna mansjonaria.

Przy ul. Grodzkiej 11 znajduje się budynek dawnej plebanii. Po 1870 roku mieściły się w nim  biura Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz przytułek dla żydowskich dzieci i starców - tzw. Ochronka. 24 marca 1942 roku, podczas likwidacji getta, okupanci niemieccy rozstrzelali wychowanków sierocińca, starców oraz opiekunki, które nie chciały opuścić dzieci i dobrowolnie zdecydowały się na śmierć.