Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Szlak Jagielloński Unii Lubelskiej - Wzgórze Zamkowe

Zamek Lubelski. Zbudowany w XIV wieku, był jedną z najznakomitszych rezydencji królewskich w Polsce. W czasach sejmu Unii Lubelskiej w 1569 roku król Zygmunt August spotykał się w zamku z posłami. W jego komnatach podjęto najważniejsze decyzje polityczne, które zaowocowały podpisaniem i opieczętowaniem aktu Unii oraz jej zaprzysiężeniem. Galeria Malarstwa Polskiego i Obcego eksponuje na honorowym miejscu obraz Jana Matejki pt. Unia Lubelska. Płótno ma 512 cm długości i 289 cm wysokości. Artysta utrwalił pędzlem moment zaprzysiężenia aktu Unii, w którym bierze udział król Zygmunt August i szereg dostojników świeckich i duchownych - zarówno polskich jak i litewskich. Na obrazie widnieje także postać pruskiego księcia Albrechta II Hohenzollerna, który złożył hołd lenny polskiemu królowi w Lublinie. Dzieło Jana Matejki zachwyca barwnością i mistrzowską charakterystyką postaci. Budzi też wiele refleksji nad tym ważnym wydarzeniem, będącym wielkim krokiem w kierunku przyszłego jednoczenia się Europy.

Kaplica Trójcy Świętej. Najcenniejszy obiekt zabytkowy epoki jagiellońskiej. Gotycką świątynię wzniósł ostatni z Piastów – król Kazimierz Wielki w połowie XIV w. W 1418 roku kaplicę ozdobiono wewnątrz polichromią, której fundatorem był Władysław Jagiełło. Freski oparto na bizantyńskim kanonie, stworzonym na potrzeby kościoła prawosławnego. W ten sposób kaplica stała się swoistym pomnikiem Jagiełły oraz unii religijnej i kulturowej dwóch wielkich tradycji chrześcijaństwa, których korzenie wywodzą się z zachodniej i wschodnioeuropejskiej cywilizacji. Pod centralnym sklepieniem prezbiterium widnieje godło herbowe Jagiellonów; na obudowie schodów, które wiodą na emporę, przedstawiono klęczącego króla Władysława Jagiełłę; natomiast konny portret króla można zobaczyć na wewnętrznej ścianie łuku tęczowego, w przejściu z nawy do prezbiterium. W czasie sejmu unijnego w roku 1569 odprawiono w kaplicy nabożeństwo w intencji pomyślnych obrad. W jednym z miejsc, na ścianie zachował się napis: Pio(tr) Jeżewski (1569) unia facta est cum ducatus Lytuanie, uwieczniony prawdopodobnie przez świadka ceremonii zaprzysiężenia Unii Lubelskiej.

Wejście do Kaplicy Trójcy Świętej, jak i do innych obiektów Muzeum Lubelskiego, które mieszczą się w kompleksie zamkowym, wymaga wykupienia biletu w kasie muzeum.

 

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.