Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »

Rozumiem

Kiedy planujesz nas odwiedzić ?

Od Do

Zabytków Architektury / Szlak Zabytków Architektury - Archikatedra Lubelska i Wieża Trynitarska

Szlak Zabytków Architektury - Archikatedra Lubelska i Wieża Trynitarska

Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Kościół pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty został wybudowany w latach 1586-1604, z myślą o przybyłym do Lublina zakonie jezuitów. Projektantami byli włoscy architekci – Jan Maria Bernardoni i Józef Brizio, którzy częściowo wzorowali się na rzymskiej siedzibie jezuitów – świątyni Il Gesu. W XVIII w. Józef Majer nadworny malarz Augusta III, udekorował wnętrze kościoła iluzjonistyczną polichromią. Świątynia uzyskała tytuł katedry w 1805 r., po utworzeniu diecezji lubelskiej.

Wieża Trynitarska była pierwotnie bramą do zabudowań kolegium jezuickiego, powstałą zapewne w II poł. XVII w. Po przebudowie w 1819 r. 60-metrowa wieża zaczęła górować nad Lublinem. W jej wnętrzu mieści się muzeum archidiecezjalne sztuki religijnej a na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy. Blaszany kogucik na szczycie, według legendy przestrzegał lublinian przed zagrożeniem.