Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »

Rozumiem

Kiedy planujesz nas odwiedzić ?

Od Do

Zabytków Architektury / Szlak Zabytków Architektury - Kościół i klasztor pomisjonarski

Szlak Zabytków Architektury - Kościół i klasztor pomisjonarski

Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Pierwotnie w miejscu seminarium znajdował się dwór należący do ariańskiej rodziny Lubienieckich oraz sąsiadująca z nim kaplica.

Na początku XVII w. teren nabył wicewojewoda lubelski Bernard Suchorabski, który w miejscu poprzednich zabudowań wzniósł późnorenesansowy pałac. W 1700 r. posiadłość zakupiło zgromadzenie misjonarzy św. Wincentego à Paulo, przybyłych do Lublina w celu kształcenia duchowieństwa. W latach 1719–1730 obok pałacu wzniesiono barokowy kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Nad wystrojem jego wnętrza pracowali wysokiej klasy artyści: Eliasz Hoffman, Sebastian Zeisel oraz Szymon Czechowicz.

W 1890 r. do kościoła dobudowano neogotycką kaplicę, w której znajduje się ikonostas namalowany przez Jerzego Nowosielskiego. Obecnie w seminarium kształcą się obok kleryków rzymskokatolickich  alumni obrządku bizantyńsko-ukraińskiego z Polski i Ukrainy.