Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Lubelska Bożnica Chewra Nosim

Budynek został wzniesiony w XIX wieku. Właścicielami byli Berek Cygelman oraz małżonkowie Szlema i Frajda Goldsobel. W 1905 roku część kamienicy została przekazana Lubelskiemu Żydowskiemu Towarzystwu Dobroczynnemu. Bożnicy nadano wtedy nazwę  Beschamedresz de Nosym.
Przed II wojną światową piętro kamienicy należało do gminy żydowskiej, a pozostała część do Halberbergów i Szwerów. Bożnica funkcjonowała do 1939 roku.
Podczas II wojny światowej bożnica była użytkowana jako magazyn tekstyliów oraz warsztat szewski. Po wojnie miejsce to zamieniono na magazyn papieru. W 1948 roku część kamienicy przejęła Apolonia Tarłowska a reszta została przepisana na Skarb Państwa.
Do 1984 roku w bożnicy odbywały się regularne nabożeństwa. Na początku lat 90. w synagodze odbyła się Bar Micwa – uroczystość, podczas której 13-letni chłopiec staje się dorosły i może brać udział w uroczystościach religijnych.
Obecnie dzieła tu Izba Pamięci Żydów Lubelskich i  Towarzystwo Opieki nad Dziedzictwem Kultury Żydowskiej. Znajduje się tu także lubelski oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.  

Bożnicę można zwiedzać w każdą niedzielę, w godz.13.00-15.00. Grupy zorganizowane mogą zwiedzić obiekt o innej porze po uprzednim uzgodnieniu z jego opiekunami. Kontakt: +48 602 473 118, +48 501 836 048

 

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.