Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Szlak Pamięci Żydów Lublina - Jeszywas Chachmej Lublin

Majer Szapiro ogłosił zamiar wybudowania w Lublinie nowoczesnej szkoły rabinackiej podczas odbywającego się w Wiedniu, w 1923 roku Światowym Kongresie Żydów. Uważał, że to właśnie Lublin, nazywany przez Żydów Jerozolimą Królestwa Polskiego, będzie idealnym miejscem na tego typu inicjatywę. W XVI wieku w Lublinie istniała słynna jesziwa, mieszkali tu wybitni znawcy Talmudu tacy jak Salomon Luria czy Szalomon Szachna. Miasto postrzegane było też jako jeden z głównych ośrodków chasydyzmu w Polsce - mieszkał tu słynny cadyk Icchaak Jakoow Horowic zwany Widzącym z Lublina.

Aby zgromadzić potrzebne do budowy fundusze, Majer Szapiro udał się w podróż po Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Udało mu się zebrać około 60 tysięcy dolarów amerykańskich co pozwoliło na sfinansowanie mniej więcej połowy inwestycji. Resztę pokryto zaciągniętym w banku kredytem.

Uroczyste otwarcie Jeszywas Chachmej Lublin miało miejsce w 1930 roku i było wydarzeniem o charakterze ogólnoświatowym. Pierwszym rektorem uczelni został sam Majer Szapiro. W 1933 roku Szapiro zmarł. Działalność jesziwy była kontynuowana aż do wybuchu II Wojny Światowej.

Obecnie gmach należy do lubelskiej filii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Część budynku zajmuje czterogwiazdkowy Hotel Ilan. W pozostałej części obiektu urządzono wystawę prezentującą historię dawnej uczelni, do zwiedzenia jest także jedyna w Lublinie synagoga.

 

ul. Lubartowska 85
20-123 Lublin

tel. 81 747 09 92
www.hotelilan.pl

 

Obiekt dostępny do zwiedzania z Kartą Turysty.

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.